Kiedy dziecko uczy się kolorów? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dwa aspekty: pierwszy – kiedy dziecko rozpoznaje kolor, ale nie potrafi go nazwać np. jeśli powiemy podaj mi niebieską kredkę to dziecko nam ją poda, ale gdy pokażemy mu niebieskie auto i zapytamy jaki to kolor to nam nie odpowie, ponieważ nie ma jeszcze na tyle rozwiniętej mowy. Drugi – dziecko rozpoznaje i nazywa kolory, tutaj jeszcze dodatkowo możemy wprowadzić podział na kolory podstawowe oraz pochodne.
A więc podsumowując ten krótki wstęp, dziecko rozpoznaje kolory około 3 roku życia, natomiast 4 latek powinien umieć rozpoznawać i nazywać kolory. Oczywiście, każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie dlatego nie należy panikować, ale warto wiedzieć, że 4 latek powinien już znać i rozpoznawać wszystkie kolory, gdy tego nie robi, albo gdy zna niewiele kolorów, warto wdrożyć ciekawe ćwiczenia w domu a jednym z pomysłów na taką zabawę może być sorter kolorów.
Do wykonania sortera potrzebujemy:
- karton
- rolki po papierze toaletowym
- farby lub kolorowy papier
- kolorowe pompony lub pocięte gąbki do zmywania
- klej
- nożyczki
- mocny klej lub pistolet z gorącym klejem
Jak zrobić sorter:
Kawałek kartonu to podstawa, można go pomalować farbkami lub obkleić papierem. Rolki również obklejamy kolorowym papierem lub malujemy farbkami – w takich kolorach, w jakich mamy pompony lub gąbki. Rolki przyklejamy do kartonu. Pompony lub gąbki dajemy do osobnego naczynia np. do plastikowego pojemnika lub miseczki. Gotowe 🙂
Jestem pewna, że dziecko/dzieci chętnie pomogą przy wykonaniu takiej zabawki, więc warto im na to pozwolić.
Jak się bawić?
Sorter wykorzystujemy do nauki i utrwalania kolorów. Dziecko ma za zadanie dany kolor pomponika umieścić w rolce tego samego koloru. Młodsze dzieci uczą się rozpoznawania kolorów i segregowania. Starsze rozpoznawania i nazywania kolorów zarówno z palety podstawowej jak i kolorów pochodnych. Ze starszymi dziećmi, które już znają kolory, możemy bawić się w nazywanie kolorów po angielsku.
Czego uczy się dziecko?
Ta prosta, samodzielnie wykonana zabawka ma wiele korzyści jeśli chodzi o rozwój dziecka. Dziecko uczy się:
- koordynacji ręka-oko
- rozwija motorykę małą
- chwyt pęsetowy
- rozpoznawanie kolorów
- nazywanie kolorów po polsku i po angielsku
Wykonanie sortera zajmuje około godzinę, zabawa nim trwa zdecydowanie dłużej 🙂 do wykonania zabawki wykorzystujemy materiały do recyklingu – karton, rolki po papierze toaletowym dlatego koszt wykonania takiej gry jest nieduży a ponadto pokazuje dziecku, że niektóre przedmioty można fajnie wykorzystać i że nie trzeba od razu wszystkiego wyrzucać.